TETRAS BLOG

TRADÍCIA VIANOČNÝCH TRHOV

Tetras Translations

/

V dnešnej uponáhľanej dobe nám veľakrát neostáva čas  na trávenie spoločných chvíľ s rodinou alebo priateľmi. Práve v krásnom predvianočnom období si tento deficit uvedomujeme najviac. Inak tomu nie je ani v našej firme Tetras Translations. Aj preto každoročne organizujeme Mikuláša pre deti, vianočný večierok a ples pre všetkých zamestnancov.

Privoniavate radi k výnimočnej atmosfére na vianočných trhoch aj vy? Vianočné trhy vznikli už v období neskorého stredoveku, a to práve v nemecky hovoriacich krajinách. Prvý Mikulášsky trh v Nemecku sa konal v roku 1310 v Mníchove. Trhy zosilneli natoľko, že v roku 1384 udelil kráľ Wenzel mestu Budyšín právo usporiadať voľný trh s mäsom. Postupne vznikali trhy aj v ostatných mestách. Ich cieľom bolo, aby sa ľudia zásobili potravinami, oblečením a ďalšími potrebami pred zimným obdobím. V 14. storočí sa ich sortiment rozšíril o ručne vyrábané hračky, pletené koše, sladkosti, pečené gaštany, orechy a mandle. Od prvej polovice 20. storočia si trhy získali významné miesto v našich mestách počas vianočných sviatkov a postupne sa rozšírila ich tradícia do celej Európy. Medzi najznámejšie v súčasnosti patria: Viedeň – Rathausplatz,  Budapešť – námestie Vörösmarty, Praha – Staromestské námestie, Krakov – Rynek Główny, Berlín – Alexanderplatz, Norimberg – Hauptmarkt a Rüdesheim –Vianočný trh národov. Dnes sa na vianočných trhoch predávajú miestne špeciality, tradičné remeselné výrobky, vianočné ozdoby.

Globalizácia vianočných trhov

Ako sme už úvodom blogu uviedli, vianočné trhy majú pôvod v Nemecku a Rakúsku. Tradícia vianočných trhov sa rozšírila do celej Európy a dokonca aj do USA. Na vianočných trhoch v Londýne sa môžeme stretnúť s množstvom národností ako sú Francúzi, Maďari, Turci, Poliaci, Holanďania, Rusi, Rumuni, Španieli a dokonca Kanaďania. V Štutgarte sa už stali tradíciou Fínske vianočné trhy, kde môžete zažiť severskú vianočnú atmosféru a ochutnať špeciality v podobe sobej polievky alebo klobás z losa. Zaujímavým, z globálneho hľadiska, je aj Vianočný trh národov v Rüdesheime, ktorý sa koná už viac ako 20 rokov. Tento rok sa na ňom zúčastnia predajcovia z 20 rôznych krajín a 6 kontinentov. Zoznam všetkých zúčastnených krajín nájdete na webovej adrese: https://w-d-n.de/markt/aussteller/. Na trh každoročne zavíta okolo 250 000 až 300 000 návštevníkov. Jednotlivé krajiny prezentujú svoje národné špeciality alebo typické tradičné produkty. Trhovníci z Mongolska predávajú kašmírové pulóvre, Tunisania výrobky z olivového dreva a francúzski trhovníci ponúkajú pečivo, francúzske šampanské – Crémant, Adventný syr a levanduľové mydlo.

Čarovná atmosféra nemeckých vianočných trhov

K vianočným trhom neodmysliteľne patria špeciality spojené s týmto krásnym obdobím. Vo vzduchu môžete cítiť vôňu nádherne voňajúcich medovníčkov – Lebkuchen, alebo perníčkov – Printen. Ďalej k miestnym špecialitám patria Berliner Pfannkuchen – šišky, Chrisstollen – vianočná štóla, cukrová vata, opražené mandle, či pečené gaštany. Pre nemecké a rakúske vianočné trhy je typické varené víno, ktoré sa podáva v rôznej podobe. Najzaujímavejším spôsobom je Feuerzangenbowle (punč v miske s horiacimi kliešťami, pozri: https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerzangenbowle), Glühmost (varený mušt) a Punsch (punč) v Rakúsku. Zaujímavosťou je aj vianočné pivo nazývané Vianočný baran. Na vianočných trhoch nosí deťom darčeky Mikuláš so svojimi pomocníkmi, Vianočný muž a na juhozápade Nemecka chodí silnejšia a agresívnejšia jaskynná verzia Mikuláša – Pelzmärtel a Ježiško.

Príjemné prežitie vianočných sviatkov a úspešný začiatok Nového roku 2018 Vám všetkým želá firma Tetras Translations.

Pobočka Slovensko

Zertifikat

Ostatné pobočky

Nemecko → Mníchov

USA → Washington

Česko → Břeclav

Poľsko → Bielsko-Biała

Rýchly prístup

Pobočka Slovensko

Zertifikat

Ostatné pobočky

Nemecko → Mníchov

USA → Washington

Česko → Břeclav

Poľsko → Bielsko-Biała

Rýchly prístup

© Copyright Tetras Translations 2024