TETRAS BLOG

SPEKTRUM ZELENEJ FARBY VNÍMANEJ ĽUDSKÝM OKOM

Tetras Translations

/

Spoločnosť Tetras Translations je typická svojou prezentáciou prostredníctvom zelenej farby. Zelená je farbou prírody, pokoja, relaxácie. Jej význam pre človeka je hlbší, ako si možno myslíte.

Ľudské oko je najcitlivejšie práve na žltozelenú farbu. Prečo je to tak? Táto citlivosť je dôsledkom evolúcie. „Pred vyše ½  miliardou rokov sa mrvil na dne pramora drobný organizmus, ktorý bol schopný vidieť. Aj keď tento prvý zrakový orgán nerozoznával viac než len svetlo a tmu, odštartoval jeden z najvzrušujúcejších vývojových procesov na planéte Zem. Vedci sa domnievajú, že počas evolúcie sa vyvinula z fľaku citlivého na svetlo bohatá paleta dnes jestvujúcich očí (45 – 65 typov očí, ktoré vznikli nezávisle od seba). Všetky typy očí sa prispôsobili životnému prostrediu jednotlivých organizmov. Úlohou oka je zachytávať fotóny – elementárne častice svetla, teda vidieť. Videnie uľahčuje organizmu lepší prístup k potrave, úspešnejšie uniknutie pred predátorom.

Svetlo je elektromagnetické žiarenie o vlnových dĺžkach 360 nm až 780 nm. V tomto intervale je obsiahnuté spektrum siedmych základných farieb, ktoré je schopné vnímať ľudské oko. Spektrum je rozdelenie svetelnej energie podľa jednotlivých vlnových dĺžok, resp. frekvencií.

Sú to farby:

  • fialová (360nm – 420nm),
  • indigová (420nm – 480nm),
  • modrá (480nm – 540nm),
  • zelená (540nm – 600nm),
  • žltá (600nm – 660nm),
  • oranžová (660nm – 720nm) a 
  • červená (720nm – 780nm).

Oko vníma najintenzívnejšie stred spektra – žltú a zelenú.“  http://hockicko.uniza.sk/semestralky/prace/p02/index.htm

Zelená farba patrí medzi 3 základné východiskové farby, ktoré dokáže ľudské oko rozoznať spomedzi 10 miliónov odtieňov iných farieb. Napríklad ultrafialovú a infračervenú nevidíme vôbec. Ľudské oko  v zelenej farbe vidí viac než len farbu. Zelená je pre nás väčšinou synonymom pre prírodu. Všetky rastliny, ako najčastejší druh potravy, sú zelené, čo je zapríčinené prítomnosťou chlorofylu. Ten silne absorbuje elektromagnetické žiarenie vo vlnových dĺžkach modrej a červenej, čo spôsobuje, že odrazené svetlo sa javí ako zelené. Vďaka asociácii so životodarnosťou je zelená vnímaná ako veľmi pozitívna a optimistická farba.

Vplyv zelenej farby na naše fyzické i psychické zdravie

Zelená farba je studenou pasívnou farbou navodzujúcou kľud a pokoj. Všeobecne je považovaná za najkľudnejšiu zo všetkých farieb. Predstavuje sviežosť, pokoj, nádej, ľahkosť a harmóniu. Spája sa aj so životom, mladosťou a jarným počasím. Popularita zelenej stále rastie. Vyjadruje environmentálne hodnoty, spätosť so životným prostredím. Veľmi často sa zelená používa v marketingu  v spojitosti s ekologickými výrobkami. Je tiež farbou náklonnosti a súcitu. Je účinná pri srdcových a nervových problémoch, pri vnútornom nepokoji, poruchách spánku, vyčerpaní. Používa sa pri zdravotných poruchách žlčníka,  pomáha upokojiť alergie, astmu a dýchacie problémy. Zlepšuje sústredenie, pamäť a posilňuje zmysly. Znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Psychologicky znamená nádej na pozitívnu zmenu a nový život, nový začiatok. Ak chcete vyčariť harmóniu, vykresať iskierky stability a bezpečnosti, siahnite po zelenej!

Vplyv zelenej na Tetras Translations

Ako sme vyššie písali, zelená evokuje štart, zrod niečoho nového. Taktiež aj pre našu spoločnosť bola v počiatkoch symbolom štartu, nového podnikania. A aký vplyv má na nás po rokoch úspešného fungovania? Cítime, že  sme stále energickí, myslíme pozitívne, máme nové nápady, vízie, ciele… Zelenej chceme byť stále verní a „zaslúžiť“ si i nálepku ekologickej spoločnosti. Snažíme sa minimalizovať najmä papierový odpad prechodom na elektronické systémy. Veríme, že voľbou darčekov, či reklamných predmetov, občas pomôžeme tým, ktorí pomoc potrebujú.

Spoločnosti Tetras Translations zelená ako štvorlístok, prináša šťastie.

Pobočka Slovensko

Zertifikat

Ostatné pobočky

Nemecko → Mníchov

USA → Washington

Česko → Břeclav

Poľsko → Bielsko-Biała

Rýchly prístup

Pobočka Slovensko

Zertifikat

Ostatné pobočky

Nemecko → Mníchov

USA → Washington

Česko → Břeclav

Poľsko → Bielsko-Biała

Rýchly prístup

© Copyright Tetras Translations 2024